Túžiš poznať Boha bližšie? Hľadáš mladý kolektív ľudí s ktorými by si študoval Písmo Božie a základné témy Biblie, zaujímavosti zo sveta, dôkazy existencie Boha v matematike, fyzike a vede? Pridaj sa k nám a študuj s nami Písmo!

Potrebuješ sa porozprávať? Napíš mi na jnkiraly5@gmail.com a môžeme sa stretnúť kľudne osobne alebo aj na skype a študovať spolu Bibliu. Nikdy nie si sám!

 
1 Jn 3:1 - " Pozrite, akú veľkú lásku nám daroval Otec: voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme. Preto nás svet nepozná, že nepoznal jeho."
Vyhľadajte si na tejto stránke frázu či slovo, ktoré neviete nájsť.
Pre ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do evanjelizácie, ale nevedia ako, sme pripravili letáky pre verejnosť, ktoré si môžete stiahnuť a vytlačiť, prípadne šíriť ďalej.
Máte otázky? Radi by ste poznali Bibliu a študovali ju s niekym? Pridajte sa k nám!
Objednajte si zdarma a nezáväzne knihu Veľký spor vekov od autorky Ellen Gould Whiteovej. Vyplňte do formulára Vaše kontaktné údaje a my Vám obratom pošleme knihu poštou na Vami uvedenú adresu. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Objednajte si zdarma a nezáväzne knihu Veľký spor vekov od autorky Ellen Gould Whiteovej. Vyplňte do formulára Vaše kontaktné údaje a my Vám obratom pošleme knihu poštou na Vami uvedenú adresu. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Získajte zadarmo jednu z najrozšírenejších kníh na svete "Veľký spor vekov". Dozviete sa o histórii, súčasnosti a tiež budúcnosti tohto sveta. Viac informácií nájdete TU.

O projekte          Objednať
Aj napriek nespornému historickému dopadu Ježišovho vystúpenia zostáva jeho postava zahalená nejedným tajomstvom. Je spojená s tými najhlbšími túžbami a očakávaniami. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Aj napriek nespornému historickému dopadu Ježišovho vystúpenia zostáva jeho postava zahalená nejedným tajomstvom. Je spojená s tými najhlbšími túžbami a očakávaniami. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Nikto nemal toľko nasledovateľov, ale aj toľko prenasledovateľov. Viac informácii nájdete TU.

O projekte          Objednať
Ancient-Aliens-ark-covenant.jpg
Archa zmluvy, prechod cez Červené more, Sinaj a Noemova archa objavené!
- Biblia je plná starodávnych udalostí, ale dá sa biblický popis brať ako skutočné historické fakty? Čo nám hovoria fyzické dôkazy o takom kľúčovom biblickom príbehu, ako je egyptský Exodus popísaný v Starom zákone?
Bezejmennýtj.jpg
Boj bibliu - Zmeny v Božom Slove - Totálny útok
- Boj o Bibliu trvá dodnes, zmenila sa len forma. Hlavné prúdy biblických rukopisov. Origenes, Eusébius - gnostické učenie sa vkráda do kresťanstva. Vulgáta a Arianizmus. Alexandrijská knižnica - centrum okultizmu. Apokryfy.
Clipboard01.jpg
Zjavenie - Nevesta, šelma a Babylón
- Dokument strháva závoj skrytej histórie, vzniku Babylóna, odhaľuje pravdu o prenasledovaní Kristovej nevesty a totožnosť šelmy. Najkontroverznejšia kniha, ktorou sa zaoberá dokument dekódujúci vízie Zjavenia.
Clipboard01.jpg
Rajská záhrada Eden - Evolúcia vs kreacionizmus
- Je možné aby boli predpotopní ľudia vysoký viac ako 3 metre, vedeli o elektrickej energii, či metalurgii viac ako my dnes? Udiala sa vôbec potopa? Prečo sa v knihách nachádzajú falošné vedecké "fakty" podporujúce darwinovu teóriu? Milióny rokov - moderná rozprávka pre deti.
Clipboard01.jpg
Kázanie na hore - Peter ty si skala ..
- Čo mal Kristus na mysli, keď s Petrom hovoril o skale, na ktorej postaví svoju Cirkev? Akým spôsobom sa Ježišovo kázanie na hore premietlo do udalostí spojených s jeho ukrižovaním?
Clipboard01.jpg
Pátranie po sobote vo Vatikáne
- Samuele Bacchiocchi bol jediný nekatolík ktorý vyštudoval Pontifikálnu Gregoriánsku univerzitu vo Vatikáne. Vo svojej dizertácii dokázal, že zavedenie nedele je po-apoštolský fenomén a nemá biblické opodstatnenie.

Ktoré videá Vás oslovili najviac?

Archeológia (72 | 12%)
Babylon (13 | 2%)
Biblistika (12 | 2%)
Boží zákon (23 | 4%)
Cirkev (5 | 1%)
Dejiny a história (24 | 4%)
Doba konca (62 | 10%)
Ekumenizmus (13 | 2%)
Hudba (23 | 4%)
Ľudské vzťahy (15 | 3%)
Nebeská svätyňa (18 | 3%)
Potopa (18 | 3%)
Povaha a charakter (23 | 4%)
Proroctvá (16 | 3%)
Rôzne (3 | 0%)
Tajné spoločnosti (14 | 2%)
Veda a viera (32 | 5%)
Zdravie (15 | 3%)
Životné príbehy (51 | 9%)
Luk 21:28
Keď sa toto začne diať, vzpriam­te sa a po­z­dvih­nite hlavy, pre­tože sa pri­bližuje vaše vy­kúpenie.
Počet klimatických katastrof 1980 – 2011
Počet klimatických katastrof 1980 – 2011
Priemerná globálna teplota 1860 – 2000
Priemerná globálna teplota 1860 – 2000
Počet distribuovaných Biblií 2009 – 2011
Počet distribuovaných Biblií 2009 – 2011
1900 - 2010

1900 - 2010

Prírodné katastrofy
Obsah CO2 2007 – 2010
Obsah CO2 2007 – 2010
Teplota 1850 – 2010
Teplota 1850 – 2010
Zemetrasenie o sile Magnitudy 6 a viac 1900 - 2011
Zemetrasenie o sile Magnitudy 6 a viac 1900 - 2011
Tornáda v USA 1950 – 2011
Tornáda v USA 1950 – 2011
TOPlist

Stránka rozšírená 14.8.2013

Rasismus. Je slučitelný s křesťanstvím a nebo s ateismem?

Hands cropped.jpg
Christopher Hitchens (viz obrázek) je vlivný anglický ateista, který považuje za dobré trávit svůj volný čas horlivým bojem proti Bohu, který neexistuje. Když si jej poslechnete, zjistíte brzy, že se téměř všechny jeho argumenty proti Nejvyššímu točí kolem emocí. Christopher prostě nemá Boha rád a rozhodně se jím nenechá omezovat. Hitchens se ale občas pustí i do skutečné argumentace. Jedné takové, která se týká údajné schopnosti ateismu vypořádat se s rasismem se chci věnovat. Rád bych ukázal, že na rozdíl od toho, co tvrdí Hitchens, rasismus z konceptu ateismu logicky vyplývá a také to, že je to právě křesťanství, které rasismu vystavuje stopku.

Hitchens je přesvědčený o tom, že ateismus (s jeho implicitní představou o tom, že lidské bytosti reprezentují jenom jednu z mnoha větví na evolučním stromě života) zasazuje smrtící ránu rasismu. Jak to? Hitchens říká:

„Jsme svým způsobem částí živočišné říše a sdílíme spolu mnohé v naší genetické výbavě. Já jako savec, jsem nikdy nepochyboval o své provázanosti s červem a jinými tvory. Tohle poznání ruší rasismus....rasismus je primitivní konstrukt vytvořený doslova z ničeho..." (1)

Jistě. Když přijmeme představu, že jsme zde jenom proto, že „jedna zvláštní skupina ryb měla natolik podivnou anatomii ploutví, že se z nich staly nohy" (2) dává myšlenka určitý smysl. Kdo mi vymluví, že zemní červ není můj bratr a kudlanka moje sestra? Jakýpak tedy rasismus, úplně všichni jsme jedna rodina a všichni jsme si rovni!

Je to opravdu tak?

V čem jsme si vlastně v takovém případě rovni? Určitě to může být třebas rovnost v nutnosti přijímat potravu nebo vyměšovat, určitě to ale není rovnost v hodnotě či významu. Naše rovnost v tomto Hitchensově podivuhodném snu je naopak rovností v absenci jakéhokoliv významu. Červ není důležitý. Není nic inspirujícího či povznášejícího na tom, být srovnáván s pijavicí. Naprosto nevýznamný je samozřejmě také člověk. Ať už on a nebo pijavice, oba jsou pouze nekonečně malou špetkou prachu ve lhostejně studeném vesmíru. Nic jiného, než náhodně sestavená hromádka molekul a chemikálií, rotujících prostorem. Ve světě ateisty se totiž nutně vše na pozadí bezpočtu galaxií v nekonečném kosmu naprosto topí v oceánu bezvýznamnosti. Včetně člověka a jeho názorů.

Dle Hitchinse je skutečnost naší domnělé spřízněnosti s červy důvodem pro nelegitimitu rasismu. Jsme „z jedné krve, ty i červ" a nedává pak tedy zjevně smysl zaobírat se barvou kůže. Problém je v tom, že v rámci takového světonázoru nedává smysl zaobírat se ani čímkoliv jiným. Nejenom pigmentové skvrny, ale i sám život a smrt jsou nevýznamné, stejně jako to, co člověk nebo červ dělá či myslí. Může mi někdo vysvětlit, proč není z úplně stejného důvodu absurdní páně Hitchensova slova vůbec poslouchat a přisuzovat jim jakýkoliv objektivní význam?

Bojím se, že vše je úplně jinak. Jaký že má být ten domnělý ateistický základ pro rovnost mezi lidskými bytostmi? Cožpak mezi námi nejsou lidé nepochopitelně zlí, ale i neuvěřitelně dobří? Lidé s obrovskou inteligencí a lidé neskonale hloupí? Silní a slabí, stateční a zbabělí, ti co vedou a co se vést nechají? Vidíme třebas nějakou podstatnou rovnost mezi Matkou Terezou a Josefem Mengelem? Nyní to nejpodstatnější. Jakou rovnost mezi lidmi může ateista vidět, když zároveň příjímá jako svůj kreační mechanismus ideologii přirozeného výběru? Kde nachází Hitchens rovnost ve světě, ze kterého jsou nuceni odejít ti, kdo nejsou „dostatečně silní aby přežili"? Nebylo by daleko smysluplnější dohodnout se na tom, (jak již navrhovali takoví „velikáni" ateistického „humanismu" jako H.G.Wells či George Bernard Shaw) abychom nemocné, mentálně postižené a deformované děti odpravovali a neznečišťovali si tak podřadnými geny naši společnost? (3) Někteří je vzali a mnozí jiní ještě vezmou za slovo. Absurdita Hitchensových slov je snad již nyní zřejmější.

Ateismus nemá k dispozici žádnou platformu pro prezentaci jakýchkoliv vznešených myšlenek, což se týká i myšlenky rovnosti mezi lidmi. Někteří ateisté si neustále vypůjčují teistické koncepty, na které ale nemají při jimi deklarované neexistenci Boha sebemenší nárok. Málokterý z nich si ale tuto skutečnost uvědomí a přizná, tak jako to udělal například Sigmund Freud, který upřímně vyznal, "V momentě,kdy se člověk začne zabývat smyslem a hodnotou života, se mu udělá špatně. Objektivně totiž ani jedna z těchto kategorií neexistuje". (4)

Kde tedy najdeme skutečný základ pro ideu rovnosti mezi lidmi? Samozřejmě v Bibli, v jejichž prvních kapitolách se potkáváme s obrazem lidstva, které je jako celek stvořeno k obrazu Stvořitele. Zde je původ hodnoty a důstojnosti každičkého člověka. Thomas Jefferson a další tvůrci americké Deklarace nezávislosti mohli právě jenom z tohoto důvodu napsat, že:

„Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni, že jsou obdařeni svým stvořitelem určitými nezcizitelnými právy, a že mezi tato práva náleží život, svoboda a sledování osobního štěstí."

Jiný základ neexistuje s tím, že jej rozhodně nemůže poskytnout ateismus. Nádherně myšlenku popsal G.K. Chesterton takto:

„Deklarace nezávislosti dogmaticky staví všechna práva na skutečnosti, že Bůh stvořil všechny lidi sobě rovné. Je to tak správně, protože jestliže takovými stvořeni nebyli, pak se rozhodně vyvinuli jako sobě nerovní. Neexistuje žádný jiný základ pro demokracii, než dogma o božském původu člověka". (5)


Tento materiál publikován se souhlasem www.rozumnavira.cz.

 

 

 

 

 

 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one