Túžiš poznať Boha bližšie? Hľadáš mladý kolektív ľudí s ktorými by si študoval Písmo Božie a základné témy Biblie, zaujímavosti zo sveta, dôkazy existencie Boha v matematike, fyzike a vede? Pridaj sa k nám a študuj s nami Písmo!

Potrebuješ sa porozprávať? Napíš mi na jnkiraly5@gmail.com a môžeme sa stretnúť kľudne osobne alebo aj na skype a študovať spolu Bibliu. Nikdy nie si sám!

 
1 Jn 3:1 - " Pozrite, akú veľkú lásku nám daroval Otec: voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme. Preto nás svet nepozná, že nepoznal jeho."
Vyhľadajte si na tejto stránke frázu či slovo, ktoré neviete nájsť.
Pre ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do evanjelizácie, ale nevedia ako, sme pripravili letáky pre verejnosť, ktoré si môžete stiahnuť a vytlačiť, prípadne šíriť ďalej.
Máte otázky? Radi by ste poznali Bibliu a študovali ju s niekym? Pridajte sa k nám!
Objednajte si zdarma a nezáväzne knihu Veľký spor vekov od autorky Ellen Gould Whiteovej. Vyplňte do formulára Vaše kontaktné údaje a my Vám obratom pošleme knihu poštou na Vami uvedenú adresu. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Objednajte si zdarma a nezáväzne knihu Veľký spor vekov od autorky Ellen Gould Whiteovej. Vyplňte do formulára Vaše kontaktné údaje a my Vám obratom pošleme knihu poštou na Vami uvedenú adresu. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Získajte zadarmo jednu z najrozšírenejších kníh na svete "Veľký spor vekov". Dozviete sa o histórii, súčasnosti a tiež budúcnosti tohto sveta. Viac informácií nájdete TU.

O projekte          Objednať
Aj napriek nespornému historickému dopadu Ježišovho vystúpenia zostáva jeho postava zahalená nejedným tajomstvom. Je spojená s tými najhlbšími túžbami a očakávaniami. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Aj napriek nespornému historickému dopadu Ježišovho vystúpenia zostáva jeho postava zahalená nejedným tajomstvom. Je spojená s tými najhlbšími túžbami a očakávaniami. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Nikto nemal toľko nasledovateľov, ale aj toľko prenasledovateľov. Viac informácii nájdete TU.

O projekte          Objednať
Ancient-Aliens-ark-covenant.jpg
Archa zmluvy, prechod cez Červené more, Sinaj a Noemova archa objavené!
- Biblia je plná starodávnych udalostí, ale dá sa biblický popis brať ako skutočné historické fakty? Čo nám hovoria fyzické dôkazy o takom kľúčovom biblickom príbehu, ako je egyptský Exodus popísaný v Starom zákone?
Bezejmennýtj.jpg
Boj bibliu - Zmeny v Božom Slove - Totálny útok
- Boj o Bibliu trvá dodnes, zmenila sa len forma. Hlavné prúdy biblických rukopisov. Origenes, Eusébius - gnostické učenie sa vkráda do kresťanstva. Vulgáta a Arianizmus. Alexandrijská knižnica - centrum okultizmu. Apokryfy.
Clipboard01.jpg
Zjavenie - Nevesta, šelma a Babylón
- Dokument strháva závoj skrytej histórie, vzniku Babylóna, odhaľuje pravdu o prenasledovaní Kristovej nevesty a totožnosť šelmy. Najkontroverznejšia kniha, ktorou sa zaoberá dokument dekódujúci vízie Zjavenia.
Clipboard01.jpg
Rajská záhrada Eden - Evolúcia vs kreacionizmus
- Je možné aby boli predpotopní ľudia vysoký viac ako 3 metre, vedeli o elektrickej energii, či metalurgii viac ako my dnes? Udiala sa vôbec potopa? Prečo sa v knihách nachádzajú falošné vedecké "fakty" podporujúce darwinovu teóriu? Milióny rokov - moderná rozprávka pre deti.
Clipboard01.jpg
Kázanie na hore - Peter ty si skala ..
- Čo mal Kristus na mysli, keď s Petrom hovoril o skale, na ktorej postaví svoju Cirkev? Akým spôsobom sa Ježišovo kázanie na hore premietlo do udalostí spojených s jeho ukrižovaním?
Clipboard01.jpg
Pátranie po sobote vo Vatikáne
- Samuele Bacchiocchi bol jediný nekatolík ktorý vyštudoval Pontifikálnu Gregoriánsku univerzitu vo Vatikáne. Vo svojej dizertácii dokázal, že zavedenie nedele je po-apoštolský fenomén a nemá biblické opodstatnenie.

Ktoré videá Vás oslovili najviac?

Archeológia (72 | 12%)
Babylon (13 | 2%)
Biblistika (12 | 2%)
Boží zákon (23 | 4%)
Cirkev (5 | 1%)
Dejiny a história (24 | 4%)
Doba konca (62 | 10%)
Ekumenizmus (13 | 2%)
Hudba (23 | 4%)
Ľudské vzťahy (15 | 3%)
Nebeská svätyňa (18 | 3%)
Potopa (18 | 3%)
Povaha a charakter (23 | 4%)
Proroctvá (16 | 3%)
Rôzne (3 | 0%)
Tajné spoločnosti (14 | 2%)
Veda a viera (32 | 5%)
Zdravie (15 | 3%)
Životné príbehy (51 | 9%)
Luk 21:28
Keď sa toto začne diať, vzpriam­te sa a po­z­dvih­nite hlavy, pre­tože sa pri­bližuje vaše vy­kúpenie.
Počet klimatických katastrof 1980 – 2011
Počet klimatických katastrof 1980 – 2011
Priemerná globálna teplota 1860 – 2000
Priemerná globálna teplota 1860 – 2000
Počet distribuovaných Biblií 2009 – 2011
Počet distribuovaných Biblií 2009 – 2011
1900 - 2010

1900 - 2010

Prírodné katastrofy
Obsah CO2 2007 – 2010
Obsah CO2 2007 – 2010
Teplota 1850 – 2010
Teplota 1850 – 2010
Zemetrasenie o sile Magnitudy 6 a viac 1900 - 2011
Zemetrasenie o sile Magnitudy 6 a viac 1900 - 2011
Tornáda v USA 1950 – 2011
Tornáda v USA 1950 – 2011
TOPlist

Stránka rozšírená 14.8.2013

Proč nemáme pro existenci Boha více důkazů?

2382-672x378.jpg

Proslulý matematik Bernard Russel mluvil o tom, že kdyby Bůh existoval, jistě by nám poskytl daleko více důvodů v něj věřit. Woody Allen posléze téma rozpracoval a rovnou specifikoval, jak by takový důkaz měl vypadat - „deponování tučné sumy na účet vedený na mé jméno ve švýcarské bance". Je možné, že finančně zajištěný Allen má tedy nyní v této věci jasno. Co ale my ostatní s konty, na kterých je namísto tučného vkladu kontokorent? Lze připustit, že je logické očekávat, že kdyby Bůh existoval, poskytl by daleko pádnější důvody k víře v jeho existenci? A že jelikož prý opravdu nezvratné důkazy nemáme, Bůh nejspíše neexistuje?

Ateista Russel měl nesporně pravdu. Osobně jsem přesvědčen, že jakkoliv jsou důvody pro legitimitu přemýšlení o Bohu velice přesvědčivé, nemají a ani nemohou mít charakter nezvratného důkazu. Existence Boha tak není na první pohled naprosto zřejmá, což je potom některými používáno jako argument pro jeho neexistenci. Lidé Russelova typu by uvažovali asi následovně. V případě, že by Bůh žil, bude dobrý, milující a také žádostivý dát se lidem poznat. Jelikož ale platí, že ne všichni lidé jej znají, pak lze věc uzavřít s tím, že Bůh nejspíše neexistuje. Máme tu deduktivní argument, který staví na vnímané kontradikci mezi předpokládanou boží vůlí pro člověka na straně jedné, a domnělým božím ukrýváním se na straně druhé.

Je ale tento závěr nevyhnutelný? Určitě není. Jedním ze způsobů jak zneplatnit uvedenou argumentaci, je přijít s možným a zároveň rozumným vysvětlením toho, proč by Bůh, na jehož poznání ve finále záleží náš věčný osud, chtěl zůstávat relativně skrytý. Disponujeme takovým vysvětlením? Věřím, že ano.

Skrývá se v hodnotě svobodné volby a okolnostech, které jí podmiňují. Představte si, že se vám Bůh jednoho dne zčista jasna ukáže ve své omračující velikosti a svatosti. Z Bible několik takových situací známe a víme, že člověk, který takové setkání absolvuje, kromě mnoha jiného, rozhodně není připraven s Bohem o čemkoliv příliš polemizovat. Je na tom podobně, jako když k vám nečekaně během snídaně do bytu skrze okna, dveře a balkón vtrhne několik zakuklených ozbrojenců z URNA s odjištěnými samopaly. Budete v takovou chvíli pociťovat plno věcí, rozhodně však ne svobodu trvat na dojedení těch několika posledních kousků müsli. Je určitě zřejmé kam mířím. Jestliže by se nám lidem měl Bůh zjevovat v určité větší míře, odebíral by nám svobodu činit morálně významné rozhodnutí a úplně determinoval naši reakci na něj. Bůh zřejmě zůstává částečně skrytý proto, aby nám poskytl prostor k tomu svobodně na něj reagovat a nebo si naopak zachovat naši autonomii. Přikládá velkou váhu svobodné lidské reakci.

Kdyby se nám ukázal v celé své nesmírné moci a svatosti, budeme se cítit povinnováni v něj věřit, abychom ušli trestu. Problém je v tom, že postavit motivaci k víře na strachu z trestu rozhodně není tím, co si Bůh přeje. Bude-li lidem naprosto jasné, že Bůh skutečně existuje a bude jejich skutky opravdu soudit, stane se lidské konání velmi výrazně podmíněné pudem sebezáchovy. Může být něco takového pro Boha žádoucí? Určitě ne, Bůh si nesporně přeje, abychom k němu přistupovali ze zájmu, možná tak, jako bychom se mohli chtít sblížit s někým, koho obdivujeme.

Závěr? Bůh bezesporu záměrně snižuje bezprostřednost hrozby soudu a pravděpodobnost jeho realizace, což nám poskytuje tolik ceněnou možnost svobodně odpovědět na jeho částečně zahalené zjevování se v Písmu a stvořeném světě. Jenom svobodné rozhodnutí milovat má cenu. Bůh má důvod zůstávat relativně skrytý a jelikož je tento důvod konsistentní s jeho dobrotou, není Russelův argument přesvědčivý. Alespoň do té doby, než budou jeho následovníci schopni přijít s vysvětlením, jak by mohl Bůh poskytnout více dokladů o svojí existenci bez toho, že by zásadně ovlivňoval svobodnou vůli nás lidí jej odmítnout.

 

Tento materiál publikován se souhlasem www.rozumnavira.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one