Túžiš poznať Boha bližšie? Hľadáš mladý kolektív ľudí s ktorými by si študoval Písmo Božie a základné témy Biblie, zaujímavosti zo sveta, dôkazy existencie Boha v matematike, fyzike a vede? Pridaj sa k nám a študuj s nami Písmo!

Potrebuješ sa porozprávať? Napíš mi na jnkiraly5@gmail.com a môžeme sa stretnúť kľudne osobne alebo aj na skype a študovať spolu Bibliu. Nikdy nie si sám!

 
1 Jn 3:1 - " Pozrite, akú veľkú lásku nám daroval Otec: voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme. Preto nás svet nepozná, že nepoznal jeho."
Vyhľadajte si na tejto stránke frázu či slovo, ktoré neviete nájsť.
Pre ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do evanjelizácie, ale nevedia ako, sme pripravili letáky pre verejnosť, ktoré si môžete stiahnuť a vytlačiť, prípadne šíriť ďalej.
Máte otázky? Radi by ste poznali Bibliu a študovali ju s niekym? Pridajte sa k nám!
Objednajte si zdarma a nezáväzne knihu Veľký spor vekov od autorky Ellen Gould Whiteovej. Vyplňte do formulára Vaše kontaktné údaje a my Vám obratom pošleme knihu poštou na Vami uvedenú adresu. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Objednajte si zdarma a nezáväzne knihu Veľký spor vekov od autorky Ellen Gould Whiteovej. Vyplňte do formulára Vaše kontaktné údaje a my Vám obratom pošleme knihu poštou na Vami uvedenú adresu. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Získajte zadarmo jednu z najrozšírenejších kníh na svete "Veľký spor vekov". Dozviete sa o histórii, súčasnosti a tiež budúcnosti tohto sveta. Viac informácií nájdete TU.

O projekte          Objednať
Aj napriek nespornému historickému dopadu Ježišovho vystúpenia zostáva jeho postava zahalená nejedným tajomstvom. Je spojená s tými najhlbšími túžbami a očakávaniami. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Aj napriek nespornému historickému dopadu Ježišovho vystúpenia zostáva jeho postava zahalená nejedným tajomstvom. Je spojená s tými najhlbšími túžbami a očakávaniami. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Nikto nemal toľko nasledovateľov, ale aj toľko prenasledovateľov. Viac informácii nájdete TU.

O projekte          Objednať
Ancient-Aliens-ark-covenant.jpg
Archa zmluvy, prechod cez Červené more, Sinaj a Noemova archa objavené!
- Biblia je plná starodávnych udalostí, ale dá sa biblický popis brať ako skutočné historické fakty? Čo nám hovoria fyzické dôkazy o takom kľúčovom biblickom príbehu, ako je egyptský Exodus popísaný v Starom zákone?
Bezejmennýtj.jpg
Boj bibliu - Zmeny v Božom Slove - Totálny útok
- Boj o Bibliu trvá dodnes, zmenila sa len forma. Hlavné prúdy biblických rukopisov. Origenes, Eusébius - gnostické učenie sa vkráda do kresťanstva. Vulgáta a Arianizmus. Alexandrijská knižnica - centrum okultizmu. Apokryfy.
Clipboard01.jpg
Zjavenie - Nevesta, šelma a Babylón
- Dokument strháva závoj skrytej histórie, vzniku Babylóna, odhaľuje pravdu o prenasledovaní Kristovej nevesty a totožnosť šelmy. Najkontroverznejšia kniha, ktorou sa zaoberá dokument dekódujúci vízie Zjavenia.
Clipboard01.jpg
Rajská záhrada Eden - Evolúcia vs kreacionizmus
- Je možné aby boli predpotopní ľudia vysoký viac ako 3 metre, vedeli o elektrickej energii, či metalurgii viac ako my dnes? Udiala sa vôbec potopa? Prečo sa v knihách nachádzajú falošné vedecké "fakty" podporujúce darwinovu teóriu? Milióny rokov - moderná rozprávka pre deti.
Clipboard01.jpg
Kázanie na hore - Peter ty si skala ..
- Čo mal Kristus na mysli, keď s Petrom hovoril o skale, na ktorej postaví svoju Cirkev? Akým spôsobom sa Ježišovo kázanie na hore premietlo do udalostí spojených s jeho ukrižovaním?
Clipboard01.jpg
Pátranie po sobote vo Vatikáne
- Samuele Bacchiocchi bol jediný nekatolík ktorý vyštudoval Pontifikálnu Gregoriánsku univerzitu vo Vatikáne. Vo svojej dizertácii dokázal, že zavedenie nedele je po-apoštolský fenomén a nemá biblické opodstatnenie.

Ktoré videá Vás oslovili najviac?

Archeológia (72 | 12%)
Babylon (13 | 2%)
Biblistika (12 | 2%)
Boží zákon (23 | 4%)
Cirkev (5 | 1%)
Dejiny a história (24 | 4%)
Doba konca (62 | 10%)
Ekumenizmus (13 | 2%)
Hudba (23 | 4%)
Ľudské vzťahy (15 | 3%)
Nebeská svätyňa (18 | 3%)
Potopa (18 | 3%)
Povaha a charakter (23 | 4%)
Proroctvá (16 | 3%)
Rôzne (3 | 0%)
Tajné spoločnosti (14 | 2%)
Veda a viera (32 | 5%)
Zdravie (15 | 3%)
Životné príbehy (51 | 9%)
Luk 21:28
Keď sa toto začne diať, vzpriam­te sa a po­z­dvih­nite hlavy, pre­tože sa pri­bližuje vaše vy­kúpenie.
Počet klimatických katastrof 1980 – 2011
Počet klimatických katastrof 1980 – 2011
Priemerná globálna teplota 1860 – 2000
Priemerná globálna teplota 1860 – 2000
Počet distribuovaných Biblií 2009 – 2011
Počet distribuovaných Biblií 2009 – 2011
1900 - 2010

1900 - 2010

Prírodné katastrofy
Obsah CO2 2007 – 2010
Obsah CO2 2007 – 2010
Teplota 1850 – 2010
Teplota 1850 – 2010
Zemetrasenie o sile Magnitudy 6 a viac 1900 - 2011
Zemetrasenie o sile Magnitudy 6 a viac 1900 - 2011
Tornáda v USA 1950 – 2011
Tornáda v USA 1950 – 2011
TOPlist

Stránka rozšírená 14.8.2013

Jestliže Bůh existuje, proč jej není vidět? Jak moc rozumné vůbec je věřit něčemu, co nemůžeme spatřit?

man-in-prayer.jpg

Metafyzická teorie, která reflektuje prohlášení „věřím jenom v to, co mohu vidět" vyjadřuje ohromně limitované vnímání reality. Lidé, kteří něco takového pronesou, jsou totiž přesvědčeni o tom, že veškerou realitu lze zúžit na hmotu. Říkají, že aby něco mohlo existovat, musí to být ve své podstatě fyzické. Co fyzické není, neexistuje.

Co tomu říkáte? Je všechno jenom chleba se škvarkama a nebo se podává i něco lehčího? Nemusí být například právě Příčina hmotného vesmíru nehmotná? Podle mého názoru není mnoho absurdnějších přesvědčení, než to vyjádřené slovy „nevidím - neexistuje". Níže chci ukázat na několik fatálních zranění, kterým tato představa podlehla.Kontradikce v samotném prohlášení „věřím jenom tomu, co vidím"

Věty „nikdy neříkej nikdy" a nebo „neumím ani slovo česky" patří mezi ty druhy prohlášení, která nedávají smysl. Neumím-li ani trochu česky, nebudu schopen v té řeči přesvědčovat ostatní o své neschopnosti komunikovat. Podobná vyjádření jsou nesmyslná proto, že samy ihned porušují to, co si vytyčily sdělit. Právě taková nepříjemnost se bohužel udála i našemu „nevidím, proto neexistuje". Jak to? Zkuste si do mikrofonu hlasitě provolávat „věřím jenom tomu, co vidím" a zároveň se důkladně dívejte kolem sebe. Zahládli jste někde tuto vaši deklaraci? Kde přesně ji vidíte? Bavíme se zde o principu, ne o větě napsané na papír modrým inkoustem. O principu, který vidět není. Je to úsměvné, ale uvěřit prohlášení „věřím jenom tomu, co vidím" ve skutečnosti znamená tento limitující přístup odmítnout.Většinu z toho, co je pro nás opravdu důležité, nevidíme

Je až neuvěřitelné, kolik existuje věcí, které nevidíme a přesto jednoznačně existují. Často jsou to přitom věci naprosto zásadní. Nepovažujeme snad například za pevnou součást reality takové entity jako gravitaci, magnetismus nebo třeba neutrino? Za jednu sekudu vám jich jenom nehtem na palci u ruky proletí asi 60 miliard. Nevidíme je a ještě před pár lety jsme ani netušili, že existují. Nebo něco praktičtějšího. Jsme morální bytosti a prakticky neustále hodnotíme, zda je to či ono dobré či špatné. Kde jste ale naposledy zahlédli dobrotu? Kolik vážila a jakou měla barvu? Nebo snad myslíte, že zlo neexistuje, protože nelze spatřit? Co třebas koncepty jako pravda nebo lež? Také neexistují, poněvadž nesedí na parapetu? Podívejte se na lásku nebo emoce? Pro člověka možná nejdůležitější věci na světě ale přímo empiricky změřeny být nemůžou. Nebo myslíte že podráždění neuronu korelující s pocitem je to samé, co láska? Pak vám nezávidím. Můžu ale pokračovat dál. Každý soudce například pracuje s pojmem motivu. Jeho přítomnost vás může hřát v kobce do nejbližší amnestie, jeho absence může znamenat zproštění obvinění. Poměrně důležitá věc je tenhle motiv, který není vidět. Dále jsou tu abstraktní entity jako čísla, zákony logiky a nebo třeba vlastnosti. Informace. Neviditelné a nezměřitelné, ale že by neexistovaly?Provozování vědy je odvislé od empiricky neověřitelného

Vědci se často vyjadřují v tom smyslu, že nevěří ničemu, co nelze empiricky (prostřednictvím smyslů) pozorovat a nebo z pozorování odvodit. Křesťanský filozof Greg L. Bahnsen si ale všímá toho, že i tento postoj je nelogický. „Tvrdit, že věřím jenom tomu, co může být empiricky pozorovatelné a nebo z pozorování odvoditelné je problematické, neboť platnost samotného tohoto tvrzení nemůže být nijak empiricky podložena". Bahnsen má samozřejmě pravdu - žádné měření, vážení či pozorování nemůže dodat podporu tezi o tom, že „mám věřit jen tomu, co jde empiricky pozorovat. Provozování vědy předpokládá celou řadu neempirických základních pravd, které nejsou ze samotné vědy odvoditelné - více v článku Vědec, víra a nesoběstačnost vědy.Nemůžu věřit v Boha, kterého nevidím" je nesmysl typu „Nemůžu malovat podobiznu, kterou neslyším"

Taky už jste slyšeli tu úsměvnou historku, která se traduje o prohlášení, které měl učinit Gagarin po návratu z vesmíru? Bůh prý neexistuje, protože jej tam nikde nezahlédl. Logika zná pojem „chyba kategorie". Označují se jí snahy přiřadit k určitému subjektu vlastnosti, které mít nemůže. Například sůl může být slaná a nebo již bez chuti, nikdy ale nemůže být statečná či naopak zbabělá. Ctnosti nejsou něčím, čím lze charakterizovat nerosty či chemické sloučeniny. Podobně i s Bohem. Jestliže Bůh existuje, je už ze samé své definice nekonečným Duchem. Platí přitom, že nezbytnou přirozeností ducha bude nehmotnost a neviditelnost, což logicky znemožňuje jeho empirickou pozorovatelnost. Nemůžeme jej tedy vidět, změřit, či zvážit, stejně jako nemůžeme pátrat po barvě noty C. Přesně do této kategorie nepochopení mimochodem patří i jedna z nejčastějších skeptických otázek „kdo stvořil Boha?" Více zde v článku „A kdo tedy stvořil Boha?"

Jak vidno, viditelnost, či obecně hmotná podstata nepodmiňují a ani nemohou vždy podmiňovat existenci. Dvojnásob to platí u bytosti, kterou nazýváme Bohem. Nejrůznější neviditelné entity mohou existovat, ať už pro ně v danou chvíli přímo nic nesvědčí (např. zmíněná neutrina v době před sto lety), a nebo pro ně naopak svědčí mnohé. To je ostatně právě příklad biblického Boha. Žalmista David (v Žalmu 19:1) píše o tom, jak „Nebesa vypravují o Boží slávě, obloha hovoří o díle jeho rukou" a apoštol Pavel v listu Římanům (1:20) jasně deklaruje že „Jeho věčnou moc a božství, které jsou neviditelné, lze totiž od stvoření světa vidět, když lidé přemýšlejí o jeho díle, takže nemají výmluvu". Uspořádání a nesmírná složitost viditelného fyzického vesmíru elegantně a přesvědčivě svědčí o existence neviditelného Boha.

 

Tento materiál publikován se souhlasem www.rozumnavira.cz.

 

 

 

 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one