Túžiš poznať Boha bližšie? Hľadáš mladý kolektív ľudí s ktorými by si študoval Písmo Božie a základné témy Biblie, zaujímavosti zo sveta, dôkazy existencie Boha v matematike, fyzike a vede? Pridaj sa k nám a študuj s nami Písmo!

Potrebuješ sa porozprávať? Napíš mi na jnkiraly5@gmail.com a môžeme sa stretnúť kľudne osobne alebo aj na skype a študovať spolu Bibliu. Nikdy nie si sám!

 
1 Jn 3:1 - " Pozrite, akú veľkú lásku nám daroval Otec: voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme. Preto nás svet nepozná, že nepoznal jeho."
Vyhľadajte si na tejto stránke frázu či slovo, ktoré neviete nájsť.
Pre ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do evanjelizácie, ale nevedia ako, sme pripravili letáky pre verejnosť, ktoré si môžete stiahnuť a vytlačiť, prípadne šíriť ďalej.
Máte otázky? Radi by ste poznali Bibliu a študovali ju s niekym? Pridajte sa k nám!
Objednajte si zdarma a nezáväzne knihu Veľký spor vekov od autorky Ellen Gould Whiteovej. Vyplňte do formulára Vaše kontaktné údaje a my Vám obratom pošleme knihu poštou na Vami uvedenú adresu. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Objednajte si zdarma a nezáväzne knihu Veľký spor vekov od autorky Ellen Gould Whiteovej. Vyplňte do formulára Vaše kontaktné údaje a my Vám obratom pošleme knihu poštou na Vami uvedenú adresu. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Získajte zadarmo jednu z najrozšírenejších kníh na svete "Veľký spor vekov". Dozviete sa o histórii, súčasnosti a tiež budúcnosti tohto sveta. Viac informácií nájdete TU.

O projekte          Objednať
Aj napriek nespornému historickému dopadu Ježišovho vystúpenia zostáva jeho postava zahalená nejedným tajomstvom. Je spojená s tými najhlbšími túžbami a očakávaniami. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Aj napriek nespornému historickému dopadu Ježišovho vystúpenia zostáva jeho postava zahalená nejedným tajomstvom. Je spojená s tými najhlbšími túžbami a očakávaniami. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Nikto nemal toľko nasledovateľov, ale aj toľko prenasledovateľov. Viac informácii nájdete TU.

O projekte          Objednať
Ancient-Aliens-ark-covenant.jpg
Archa zmluvy, prechod cez Červené more, Sinaj a Noemova archa objavené!
- Biblia je plná starodávnych udalostí, ale dá sa biblický popis brať ako skutočné historické fakty? Čo nám hovoria fyzické dôkazy o takom kľúčovom biblickom príbehu, ako je egyptský Exodus popísaný v Starom zákone?
Bezejmennýtj.jpg
Boj bibliu - Zmeny v Božom Slove - Totálny útok
- Boj o Bibliu trvá dodnes, zmenila sa len forma. Hlavné prúdy biblických rukopisov. Origenes, Eusébius - gnostické učenie sa vkráda do kresťanstva. Vulgáta a Arianizmus. Alexandrijská knižnica - centrum okultizmu. Apokryfy.
Clipboard01.jpg
Zjavenie - Nevesta, šelma a Babylón
- Dokument strháva závoj skrytej histórie, vzniku Babylóna, odhaľuje pravdu o prenasledovaní Kristovej nevesty a totožnosť šelmy. Najkontroverznejšia kniha, ktorou sa zaoberá dokument dekódujúci vízie Zjavenia.
Clipboard01.jpg
Rajská záhrada Eden - Evolúcia vs kreacionizmus
- Je možné aby boli predpotopní ľudia vysoký viac ako 3 metre, vedeli o elektrickej energii, či metalurgii viac ako my dnes? Udiala sa vôbec potopa? Prečo sa v knihách nachádzajú falošné vedecké "fakty" podporujúce darwinovu teóriu? Milióny rokov - moderná rozprávka pre deti.
Clipboard01.jpg
Kázanie na hore - Peter ty si skala ..
- Čo mal Kristus na mysli, keď s Petrom hovoril o skale, na ktorej postaví svoju Cirkev? Akým spôsobom sa Ježišovo kázanie na hore premietlo do udalostí spojených s jeho ukrižovaním?
Clipboard01.jpg
Pátranie po sobote vo Vatikáne
- Samuele Bacchiocchi bol jediný nekatolík ktorý vyštudoval Pontifikálnu Gregoriánsku univerzitu vo Vatikáne. Vo svojej dizertácii dokázal, že zavedenie nedele je po-apoštolský fenomén a nemá biblické opodstatnenie.

Ktoré videá Vás oslovili najviac?

Archeológia (72 | 12%)
Babylon (13 | 2%)
Biblistika (12 | 2%)
Boží zákon (23 | 4%)
Cirkev (5 | 1%)
Dejiny a história (24 | 4%)
Doba konca (62 | 10%)
Ekumenizmus (13 | 2%)
Hudba (23 | 4%)
Ľudské vzťahy (15 | 3%)
Nebeská svätyňa (18 | 3%)
Potopa (18 | 3%)
Povaha a charakter (23 | 4%)
Proroctvá (16 | 3%)
Rôzne (3 | 0%)
Tajné spoločnosti (14 | 2%)
Veda a viera (32 | 5%)
Zdravie (15 | 3%)
Životné príbehy (51 | 9%)
Luk 21:28
Keď sa toto začne diať, vzpriam­te sa a po­z­dvih­nite hlavy, pre­tože sa pri­bližuje vaše vy­kúpenie.
Počet klimatických katastrof 1980 – 2011
Počet klimatických katastrof 1980 – 2011
Priemerná globálna teplota 1860 – 2000
Priemerná globálna teplota 1860 – 2000
Počet distribuovaných Biblií 2009 – 2011
Počet distribuovaných Biblií 2009 – 2011
1900 - 2010

1900 - 2010

Prírodné katastrofy
Obsah CO2 2007 – 2010
Obsah CO2 2007 – 2010
Teplota 1850 – 2010
Teplota 1850 – 2010
Zemetrasenie o sile Magnitudy 6 a viac 1900 - 2011
Zemetrasenie o sile Magnitudy 6 a viac 1900 - 2011
Tornáda v USA 1950 – 2011
Tornáda v USA 1950 – 2011
TOPlist

Stránka rozšírená 14.8.2013

Existoval vůbec v prvním století Nazaret?

0919_jerusalem7.jpg

Existoval Nazaret během Ježíšova života a nebo mají pravdu skeptici, kteří tvrdí, že se vesnička na tváři země objevila až o několik století později? Máme k dispozici nějaký důkaz, který by podpořil správnost informace, kterou nám evangelisté o místě Ježíšova života podávají?

Hra na neexistenci Nazareta je pro mnohé z našich kritiků oblíbenou kratochvílí. Na pozadí té myšlenky je zřejmě představa, že jestliže neexistoval Nazaret, pak v něm Ježíš nikdy nevyrůstal. Pak možná ani nikdy neexistoval...a je zhruba tak reálný jako Kryštůfek Robin. Což se samozřejmě hodí..

Jak skeptici argumentují? Bohužel pro ně, tím nejméně přesvědčivým způsobem. Tichem. Říkají, že o Nazaretu není jakákoliv dobová zmínka a proto prý v ten čas neexistoval. Opravdu? Argument z „mlčení" je způsob, kterým lze dokázat hrozně moc na základě ničeho. A přitom se používá tak často. Kritikům stačí poukázat na to, že žádný dokument z prvního století o Nazaretu nemluví a mají jasno o tom, že městečko neexistovalo. Jak silný je ale toto „důkaz"?

Je pravda, že Nazaret prvního století nebyl pro televizní štáby žádný trhák. O městečku nemluví dokonce ani Flavius Josephus, který jinak zmiňuje kde co, a je pro naši znalost dobové reality regionu prakticky nepostradatelný. Co z toho nicméně vyplývá? Pramálo. Není nutné se nejprve zamyslet nad tím, jak moc je realistické očekávat zmínku o osadě, které mohla mít podle odhadů v Ježíšově době 80 obyvatel? Z jakého důvodu by o ní těch několik velice málo píšících lidí vůbec mělo reportovat? Píší se historie o králích a dobyvatelích, či bezejmených obyvatelích zapadlé vísky? O bezvýznamnosti Nazaretu ostatně vypovídá sama Bible, když zachycuje otázku Ježíšova budoucího učedníka Natanaele.

Nazaret? Co dobrého odtamtud může vzejít?" (Jan 1:46)

Ticho nám tedy při pátrání po realitě Nazaretu prvního století nepomůže. Víme již, že usuzovat podle dobového mlčení na neexistenci čehokoliv postrádá smysl. To ale nevadí. My totiž záznamy o Nazaretu z prvního století máme. Předně je to opakovaně sám Nový zákon, který vesničku samozřejmě zná a Ježíše ústy svých několika dobových pisatelů nazývá Nazaretským. Skeptikům to nestačí, protože tito pisatelé jsou podle nich zjevně předpojatí. Potřebujeme prý plně nezaujaté reportéry k tomu, aby se jim dalo věřit. Je to ale opravdu nutné? Byl například Arnošt Lustig nezaujatým a nebo zaujatým svědkem holokausu? Ano zcela jistě zaujatým! Strávil v předpeklí svoje dětství a celý život se angažovaně snažil o něm ve svých knihách psát. Nebudeme nyní jeho slovům o tom jak to vypadalo v Osvětimi či Buchenwaldu věřit a nebo je začneme z principu rozporovat, protože možná může, jakožto silně dotčený účastník oné hrůzy, sledovat nějakou svoji osobní agendu?

Dobře, možná někdo potřebuje kromě Matouše, Marka, Lukáše a Jana i další nezávislé zdroje. Pojďme se tedy podívat na archeologii. V roce 70 po Kristu byl na samém konci židovské války s Římany zničen jeruzalémský chrám. To mimo jiné znamenalo, že kněží, kteří tam předtím sloužili, nemohli nadále vykonávat svoji službu a byli tak posláni na rozličná jiná místa. Jedním z takových míst byl kupodivu domněle neexistující Nazaret. Archeology byl totiž v roce 1962 v Ceasareji nalezen aramejský seznam popisující čtyřiadvacet rodových linií, nebo rodin kněží, kteří byli po této katastrofické události přemístěni. O jednom z těchto kněží je tu přitom psáno jako o někom, kdo ve finále skončil právě v Nazaretu. Od té doby se objevily i další archeologické důkazy definitivně stvrzující, že maličký Nazaret v prvním století skutečně existoval. V roce 2009 byly například pod vedením Yardenna Alexandre v Nazaretu nalezeny základní struktury maličkého a skromného domku datovaného právě do prvního století.

Lze tedy říci, že se tvrzení o absenci historických důkazů pro existenci městečka Nazaret v prvním století nepotkává s realitou. Jsou si toho vědomi i někteří z více informovaných ateistů, kteří ve směru k užití tohoto argumentu radí opatrnost.Tento materiál publikován se souhlasem www.rozumnavira.cz.

 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one